محورهای همایش ملی علوم گوهرسنگ

مسعود کیانی، رئیس انجمن صنفی گوهرسنگ در گفتگو با پایگاه خبری جهان طلا(گلدنیوز)، بیان داشت: این همایش از مباحث و گرایش زمین شناسی جدا شده و به صورت تخصص در حوزه علوم گوهر سنگ توسط دانشگاه خوارزمی با همکاری مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای، طرح توسعه صنعت گوهر سنگ سازمان توسعه معادن(ایمدرو) و انجمن گوهر سنگ ایران برگزار می شود.

وی افزود: این همایش با هدف انسجام ملی در گوهر سنگ و گروهی کار کردن و ارتقاء علمی جامعه گوهر سنگ ایران برگزار می شود.

ورکشاپ تخصصی شهاب سنگ ها

کیانی، پذیرش مقالات تخصصی ، برگزاری سخنرانی های تخصصی ، برگزاری ورکشاپ های تخصصی در حوزه گوهر سنگ ها ، برگزاری کارگاه های گوهر شناسی ، کارگاه های گوهر تراشی ، کارگاه های تجهیزات شناسی و برگزاری ورکشاپ تخصصی شهاب سنگ ها و سخنرانی تحصصی در حوزه شهاب سنگ ها را از برنامه های این همایش عنوان کرد.

کیانی ادامه داد: با توجه به اینکه گوهر تراشی در ایران همیشه درگیر پراکندگی بوده است؛ تلاش بر این است که در این همایش یک انسجام بین گوهر تراشان صورت گیرد و با دعوت از شخصیت های ملی و حکومتی به شکل عملی این صنعت را به عنوان جایگزینی برای صنعت نفت معرفی کنیم.

وی اظهار داشت: در پایان این همایش هم مقالات تخصصی برتر معرفی و با دریافت تندیس تقدیر می شوند و مجموعه مقالات  و سخنرانی های ارائه شده در این همایش نیز در قالب کتابچه ای چاپ خواهد شد.

راه اندازی اولین مدرسه الماس و ورکشاب تخصصی تراش الماس

وی ادامه داد: در همایش ملی علوم گوهر سنگ ایران که در روز ۱۳ شهریور برگزار می شود  از اساتید و کارشناسان روسی نیز دعوت شده است و قرار است برای اولین بار در ایران ورکشاب تخصصی تراش الماس برگزار شود و اولین مدرسه الماس در کشور راه اندازی شود.

برگزاری مسابقات ملی تراش گوهر سنگ

رئیس انجمن صنفی گوهرسنگ اظهار داشت: به منظور شناسایی استعداد های برتر گوهر تراشی نیز در روز ۱۲ شهریور مسابقات ملی تراش گوهر سنگ در سه سطح دامله، فست و کاروینگ برگزار می شود.

وی افزود: افراد برگزیده در این سه سطح بدون هیچ دخل و تصرفی  بر اساس سرعت، دقت و کیفیت تراش معرفی می شوند و می توانند در مسابقات ملی مهارت فنی و حرفه ای شرکت کنند.

کیانی  در توضیح سه سطح دامله، فست و کاروینگ اظهار داشت: دامله، تراشی است که روی سنگ های نیمه قیمتی مثل فیروزه ، عقیق، اپال و .. انجام می شود و فست، تراشی است به صورت مهندسی و زاویه دار که روی سنگ های قیمتی زمرد، یاقوت، گارنت و الماس انجام می شود و کاروینگ نیز تراش حجم  وکنده کاری روی سنگ است. 

علاقه مندان به ثبت نام در کارگاه های تخصصی این همایش می توانند به سایت اولین همایش ملی گوهرسنگ ایران مراجعه نمایند.

انتهای پیام/ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.