گوهر جت

گوهر جت ( Jet gemstone) از لحاظ تاریخی یک جواهر سیاه و محبوب است و جواهرات جت از دیرباز در عزاداری ها استفاده می شده اما امروزه از محبوبیت آن کاسته شده. این جواهر ارگانیک را می توان به صورت مهره های بزرگ و چشم نواز با استفاده از تراش دامله یا حتی فست تراش داد.

گوهر جت

 سنجاق سینه جت که در مراسم های عزاداری استفاده می شده

 

استفاده از جواهرات جت به دوران نوسنگی در بریتانیای باستان برمی گردد. رومیان باستان نیز بعدا از این جواهر  برای استفاده زینتی آشنا شدند. عکس زیرگوهرجت است که در سال ۱۹۴۰ در نیشابور ایران کشف شده این سنگ متعلق به قرن ۹ یا ۱۰ میلادی است که در یک سمت آن نوشته ای وجود دارد و در سمت دیگر تصویری حیوانی حکاکی شده. این گوهر هم اکنون در موزه هنر متروپولیتن نیویورک نگهداری می شود.

گوهر جت

گوهر جت

جت انواع زغال سنگ است که از چوب فسیل شده  بوجود آمده. از آنجایی که منشا آلی دارد ، یک کانی محسوب نمی شود. با این وجود، مانند کهربا و مروارید ، به عنوان  گوهر طبقه بندی و  در نظر گرفته می شود . اگرچه جت شبیه زغال سنگ آنتراسیت ( Anthracite coal)  است، اما کمتر شکننده است.

گوهر جت

از سنگهای قیمتی طبیعی که ممکن است جایگزین یا با جت اشتباه شوند عبارتند از ابسیدین (obsidian) ، تورمالین سیاه (black tourmaline) و کلسدونی (chalcedony) می باشد.

جت پولیش بسیار خوبی می گیرد و تراش فست می تواند درخشش زیبایی به رنگ های تیره جواهرات آن اضافه کند.

جت با تراش فست

جای تعجبی نیست که جت مانند زغال سنگ می سوزد. تست نقطه داغ (hot point test) بوی روغن مانندی را آزاد می کند. به خاطر داشته باشید که این آزمایش مخرب تنها باید به عنوان آخرین راه حل برای شناسایی گوهر مورد استفاده قرار گیرد و یا یک نقطه جزئی و غیر محسوس را برای این آزمایش انتخاب کرد.

 

منابع

ویتبی، انگلستان بهترین جت را  تولید می کند. اسپانیا نیز انواع سخت تر اما شکننده تر را تولید می کند بیشتر مواد تجاری از این مکان ها می آیند.

از منابع دیگر می توان به به موارد زیر اشاره کرد

 

  • ایالات متحده: کلرادو; نیومکزیکو؛ کوه هنری، یوتا؛.

فرمول های شیمیایی این گوهر متفاوت می باشند اما  همگی غنی از کربن هستند.

 

 

سنگ راف جت ترکیه

سنگ راف جت ترکیه

منبع:gemsociety

امتیاز دهی به مقاله :

0 از 0 رای

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *